logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Na czym polega zabieg miniflebektomii?

Żylaki to nieprawidłowo poszerzone żyły o krętym przebiegu, które widać gołym okiem pod skórą. Powstają jako objaw kliniczny przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ).  Co istotne, nieleczone schorzenie prowadzi nie tylko do powstania nieestetycznych zmian widocznych na skórze, ale i poważnych powikłań zdrowotnych. Obecnie istnieje wiele metod leczenia żylaków, a jedną z nich jest zabieg miniflebektomii.

Co to jest miniflebektomia?

Miniflebektomia, inaczej nazywana „szydełkowaniem żył”, to zabieg mikrochirurgiczny, który polega na operacyjnym usunięciu żylaków kończyn dolnych. Zabieg przeprowadza się głównie w przypadku dużych żylaków. Miejsce po nacięciu (w zależności od wielkości) jest zamykane plastrem lub pojedynczym cienkim szwem. Cała procedura trwa około 30 minut i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Miniflebektomia – wskazania do zabiegu

Zabieg miniflebektomii wykonuje się przede wszystkim w przypadku dużych i rozległych splotów żylakowych, w których zastosowanie np. skleroterapii  nie przynosi zadowalających efektów terapeutycznych i kosmetycznych. Miniflebektomię wykonuje się u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną i można wykonać ją w leczeniu niemal wszystkich rodzajów żylaków. A w przypadku, kiedy główne pnie żył są niewydolne, miniflebektomię łączy się także z krioterapią.

Najczęstsze wskazania do wykonania zabiegu miniflebektomii to:

  • żylaki głównych pni żylnych – z wyjątkiem żylaków, które powstały w wyniku niewydolności ich ujścia;
  • żylaki dodatkowych pni żylnych;
  • żylaki siatkowate;
  • żylaki na grzbiecie stopy.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu miniflebektomii?

Podczas wizyty kwalifikującej lekarz chirurg naczyniowy zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta i przeprowadza badanie fizykalne w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do miniflebektomii. Oprócz tego, wykonuje podstawowe badanie w diagnostyce chorób żył i tętnic, jakim jest USG Doppler. Na jego podstawie specjalista może dokładnie ocenić stan naczyń żylnych i wydolność zastawek, zwłaszcza w ujściach żył odpiszczelowych. Miniflebektomia nie może zostać zastosowana w przypadku, gdy lekarz stwierdzi np. niewydolność ujścia żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, a także schorzenia żył głębokich.


Leczenie żylaków Bielsko-Biała 

Inne przeciwskazania do wykonania zabiegu miniflebektomii to m.in.:

  • alergia na środki znieczulenia miejscowego,
  • stany zapalne skóry,
  • ciąża i połóg,
  • ograniczenia w chodzeniu,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • stany obniżenia odporności.

W Centrum Lekarskim ALFA w naszych Poradniach Chorób Naczyń w Bielsku-Białej i w Skoczowie wykonujemy badanie USG Doppler – niezbędne w diagnostyce żylaków i innych problemów żylnych. Następnie wybieramy metodę leczenia żylaków i kierujemy pacjenta na odpowiednie leczenie do naszego Oddziału Chirurgii Naczyń w Skoczowie, gdzie wykonujemy m.in. operację miniflebektomii – potocznie nazywaną „szydełkowaniem żył”.

Chirurg naczyniowy Skoczów

Chirurgia Naczyń

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy